• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

MONOKALSIUM1.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید

مونو کلسیم فسفات

ظاهر

پودر

گروه رنگ

سفید

درجه استاندارد

خوراک دام

نوع بسته بندی

کیسه های 25 کیلوگرمی

توضیحات

مونو کلسیم فسفات چیست ؟

تعریف مونو کلسیم فسفات

مونو کلسیم فسفات(MCP) با فرمول شیمیاییCaH4P2O8 که از واکنش اسید فسفریک با کربنات کلسیم تولید می شود. این محصول بصورت گسترده به عنوان افزودنی غذایی و مکمل برای کلسیم و فسفر در دو بخش انسانی، دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد. مونو کلسیم فسفات نقش بسزایی در انعقاد خون، فعالیت فیزیوولوژیکی قلب و دستگاه گوارش و همچنین شکل گیری استخوان، دندان و تخم مرغ را برای دام و طیور ایفا می کند. از نوع خوراکی محصول به دلیل خاصیت سایندگی، در تولید خمیر دندان استفاده می گردد. همچنین به عنوان خوراک آبزیان به دلیل جذب بهتر توسط آنها استفاده می شود.

 منو کلسیم فسفات

با توجه به نقش مهم و حیاتی فسفر و کلسیم در فرآیندهای فیزولوژیکی و متابولیسم بدن دام و طیور و اینکه افزایش و کاهش این عناصر در برنامه غذایی آنها مشکلات و ناهنجاری های متعدد و خطرناکی را موجب می شود و همچنین با توجه به رابطه بسیار نزدیک فسفر و کلسیم در بدن و تبادل منطقی بین آنها برای جذب هر دو عنصر لازم می باشد، تولید این مواد نیاز به فرایند خاص و تخصص ویژه دارد. از این جهت مصرف کنندگان مونو کلسیم فسفات بایستی نسبت به کیفیت بسیار حساس باشند. چرا که ممکن است ماده ای دارای دو عنصر فسفر و کلسیم باشد ولی عوامل سمی همراه آن دارای خاصیت ضد تغذیه ای در دام و طیور باشد. استفاده از منابع فسفری نا مرغوب بسیار زیان بار می باشد چرا که ناخالصی های موجود در فسفر موجب اختلال در متابولیسم استخوان و عملکرد کلیه و کبد پرندگان می شود.

فلوئور، آلومینیوم، سرب، کادمیوم و نیکل که اغلب در برخی از منابع اولیه فسفر معدنی وجود دارد موجب عوارض متابولیسمی می شود. لذا دقیت فراوان در تولید و مصرف محصول مونو کلسیم فسفات به لحاظ بازدهی و کارآمدی مناسب اقتصادی و پیشگیری از بروز عوارض خطرناک و افزایش کارایی مواد در تغذیه دام و طیور بسیار حائز اهمیت می باشد. در بسیاری از کشورهای دنیا امروزه برای تغذیه طیور از نوع مونو کلسیم فسفات و دی کلسیم فسفات بهره می گیرند که از اسید سفریک تهیه می شود. از نظر تکنولوژی جدید ترجیح داده می شود مه فرآورده های فسفری توسط اسید فسفریک تهیه شود. اکثر محققین که در حوزه پرورش طیور و دام فعالیت دارند و ارزش فسفر معدنی و قابلی آن در دام و طیور بوسیله استفاده از تعدادی شاخص مانند حداکثر رشد، وزن بدن، میزان فسفر استخوان تعیین و ارزیابی می کنند.

مونو کلسیم فسفات

روش تولید مونو کلسیم فسفات

اسيد فسفريك: این محصول ابتدا بايستي طي روشهاي مختلف عناصر سمي و مصر آن تا حد استاندارد كاهش يافته تا قابليت استفاده در مونو كلسيم فسفات را داشته باشد كه مهمترين آن كاهش ميزان فلوئور از 3-2 به حدود2/0-1/0 است.

كنترل مواد نامحلول دانسيته و درصد فسفر از ساير فاكتورهاي كنترلي است كه توسط آزمايشگاه انجام مي شود.

كربنات كلسيم: اين ماده به صورت سنگ لاشه معدني از منابع مربوطه استخراج و طي خط پودر سازي به سايز مورد نظر كه حدود 300-200 مش است تبديل مي شود. كنترل كيفي اين ماده بخصوص از نظر سايز- درصد كلسيم- عناصر مضر مانند اكسيد منيزيم و غيره ضروري است كه با انتخاب سنگ مناسب و كنترل آزمايشگاهي صورت مي گيرد.

اين دو ماده پس از كنترلهاي ويژه وارد مخازن ذخيره مواد اوليه خط مونو کلسیم فسفات گرديده وپس از تنظيمات خاص بصورت پيوسته وارد راكتورهاي مختلف شده و مراحل مختلف فرآيند را تا خشك كردن و دانه بندي طي مي كند.

مصارف مونو کلسیم فسفات

اهميت كلسيم و فسفر در تغذيه دام و طيور دام و طيور همانگونه كه براي ادامه حيات و بازدهي مناسب نيازمند منابع پروتئين و انرژي هستند نياز مبرمي نيز به مواد معدني و در رأس آن كلسيم و فسفر دارند كلسيم در انعقاد خون، فعاليت فيزيولوژيكي قلب، تبادلات سلولي، فعاليت عصبي و عضلاني، ساختمان استخوان و دندان و تخم مرغ در توليد مثل نوباروري فعاليت صحيح دستگاه گوارش و ديگر بخشهاي بدن نقش ارزنده‌اي دارد فسفر در تشكيل بافت عصبي، توليد مثل و آبستني، اشتها و فعاليت گوارشي، تشكيل بافت استخواني و ديگر بافت‌هاي كلسيم‌دار نقش بسزایی دارد.

عوارض كمبود كمبود كلسيم و فسفر در دام

1ـ نرمي استخوان در دامهاي جوان پارانشيم 2ـ شكننده شدن استخوان در دامهاي بالغ يا استئومالامي 3ـ بيماري تب شير يا فلجي در دامهاي بالغ 4ـ بيماري انحراف اشتها يا پيكا كه سبب بلغ اشياي غيرمغذي توسط دام مي‌شود 5ـ كاهش رشد و توليد 6ـ نازائي 7ـ كاهش مقاومت در برابر بيماريها و خونريزي

عوارض كمبود كلسيم و فسفر در طيور:

1-نرمي استخوان و فلج در جوجه‌ها، شكنندگي استخوان در مرغ هاي مسن 2ـ كاهش اشتها و ضريب رشد و توليد 3ـ افزايش ميزان لنبه و شكستگي تخم مرغ 4ـ كاهش توليد جوجه در كارخانه‌هاي جوجه كشي 5ـ تلفات به علت فلج، كاهش كارايي قلب، عضلاني، استخواني و بي‌اشتهايي

مزاياي حضور منابع كلسيم و فسفر در برنامه غذایی دام

1ـ استخوان‌بندي محكم و سلامت بدني 2ـ افزايش توليد و ترشح شير 3ـ افزايش باروري و آبستني 4ـ افزايش اشتها و بازدهي مناسب توليد 5ـ عملكرد متعادل دستگاههاي عصبي، عضلاني و گوارشي

مزاياي وجود منابع کلسیم و فسفر در برنامه غذایی طيور

1ـ استخوان بندي محكم و مقاوم 2ـ افزايش اشتها 3ـ افزايش بازدهي توليد در طيور گوشتي و تخم گذار 4ـ كاهش ميزان لنبه و شكستگي تخم مرغ 5ـ افزايش توليد جوجه

بسته بندی مونو کلسیم فسفات

شرکت کیمیا تهران اسید محصول مونو کلسیم فسفات را در کیسه های 25 کیلوگرمی با بهترین کیفیت به مشتریان محترم عرضه می کند.

  • نام :
    ایمیل :
    پیغام :

محصولات مرتبط