• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

batrib.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

باتری چیست ؟

باطری


کاربرد باتری :

باتری یا پیل الکتریکی منبع انرژی پتانسیل الکتریکی است که در درون آن با انجام واکنش های شیمیایی، انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود، این انرژی از قطب های باتری قابل دریافت است و یکای اندازه گیری آن ولت است. قطب مثبت آن را آند و قطب منفی آنرا کاتد می نامند. (به قطب ها سر مثبت و منفی نیز گفته می شود)

معمولا هر باتری از یک یا چند سلول کوچک داخلی تشکیل شده است، در باتری ها ممکن است سلول ها برای افزایش ولتاژ باهم سری شوند ، یا برای افزایش جریان باهم موازی شوند.با اتصال باتری به مصرف کننده ها یون های منفی از طریق سیم هادی به مصرف کننده وارد شده و بعد از ایجاد انرژی در آن به سمت یون های مثبت حرکت می کنند و به تدریج یون های مثبت را خنثی می کنند. با گذشت زمان یون های مثبت بیشتری خنثی شده و به تدریج انرژی باتری کم می شود و مقاومت داخلی آن افزایش می یابد در این حالت بعد از گذشت مدت زمانی که معمولا با آمپر ساعت مشخص می شود باتری به صورت کامل تخلیه می شود .یک باتری 60 آمپر ساعت می تواند 60 آمپر را تا یک ساعت تأمین کند ، با کاهش جریان دریافتی از باتری می توان مدت کارایی آنرا افزایش داد ، در این حالت باید پارامترهایی مانند دما، لرزش و مقدار تنش موجود در جریان را نیز در زمان نهایی لحاظ کرد.


انواع باتری :

1. باتری های لیتیم پلیمر : دارای نرخ تخلیه ولتاژ درونی کم و در صورتی که باتری هایی برای کارکرد با مدت زمان طولانی لازم دارید این گونه باتری ها مناسب هستند . باتری های لیتیم پلیمر در گوشی های موبایل به شکل های گسترده ای از این نوع باتری ها استفاده می شود و نسبت به قیمتشان بسیار مقرون به صرفه است.

2. باتری هیبریدی نیکل – فلز : باتری هیبرید نیکل – فلز یا به اختصار NiMH خوانده می شوند باتری هایی با قابلیت شارژ مجدد هستند؛این باتری ها ارزان قیمتند. این باتری ها برخلاف باتری های لیتیم پلیمر نیازی به نگران بودن درباره تخلیه بیش از حد ولتاژ نیست. به عنوان مثال در مسواک های برقی از این نوع باتری استفاده می شود ودر صورتی که ولتاژ آن کاهش یابد کارایی مسواک کم می شود ؛ در ریش تراش های برقی هم از این نوع باتری ها استفاده می شود.

3. باتری آلکالاین : همه ی ما از باتری های آلکالاین استفاده های فراوانی داریم. این باتری ها ارزان قیمت اند ، کارکرد آنها بسیار آسان و ایمن هستند.

معمول ترین نوع باتری های آلکالاین دارای ولتاژ نامی 2/1 ولت برای هر سلول آن است هر چند که در اوایل استفاده هر سلول آن 5/1 ولت ولتاژ دارد.

باتری های کتابی 9 ولتی نمونه ی بارز باتری های آلکالاین هستند.این نوع باتری دارای یک کابل ارتباط هستند ، مشکل آن ها در تخلیه سریع و نداشتن دوام طولانی مدت است. از باتری های آلکالاین در کارهای سیار می توان استفاده نمود.

4. باتری های لیتیم – یون : تفاوت این باتری ها با باتری های لیتیم پلیمر فقط در اندازه لایه های شیمیایی مواد سازنده آنهاست که باتری های لیتیم-پلیمر سبک تر از باتری های لیتیم-یون هستند و مقاومت بیشتری در برابر شارژ بیش از حد و نشت مواد شیمیایی نسبت به باتری های لیتیم-یون دارند.از طرفی باتری لیتیم-یون از باتری های لیتیم-پلیمر ارزان تر است و چگالی انرژی آن هم بالاتر است.

5. باتری مورد استفاده در خودرو ها : این نوع باتری ارزان است و نسبت به وزنش ولتاژ و جریانی بالایی را تامین می کند و شارژ آنها هم بسیار آسان است . این باتری ها از سرب ساخته می شوند که به آن اسیدی-سربی هم می گویند و برای مقاومت بیشتر و خواص بیشتر فلزات دیگری هم با درصد کمی به آن اضافه می شود که در بازار با نام کلسیم و... هم دیده می شوند.این باتری ها وزن بیشتری دارند و دوام آنها نسبت به باتری های پایه لیتیم و پایه نیکل کمتر است و در بین انواع باتری ها این نوع باتری کاربرد بیشتری دارد.

6. باتری نیکل-کادمیوم : این نوع باتری جزو باتری های پایه نیکل است . اما به دلیل سمی بودن فلز کادمیوم این نوع باتری جای خود را به باتری هیدریدی نیکل-فلز داده است و فقط در کاربرد های خاصی از آن استفاده می شود.سرعت شارژ این نوع باتری نسبت به باتری های دیگر بسیار بالاست ولی قیمت آن ها هم نسبت به باتری های اسیدی بالاست.

ویژگی باتری های نیکل کادمیوم :

1- مقاومت داخلی کم

2- سرعت شارژ بالا

3- محدوده دمایی بالا

7. باتری روی و اکسید جیوه : این باتری ها در سمعک استفاده می شوند.

8. باتری نقره و فلز روی : این باتری در سفر های فضایی کاربرد دارد زیرا نسبت نیرو دهی به وزن آن مطلوب است.

9. باتری فلز-کلرور: این باتری در اتومبیل های برقی کاربرد دارد.


کلمات کلیدی:

باتری چیست - آب رادیاتور - قیمت فروش اسید باتری - باتری اسیدی