• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

kkk.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

آنتی اسکالانت چیست

مواد فعالی که در واکنش های ته نشینی و رسوب زدایی به سه روش مورد استفاده قرار می گیرند. ممانعت از تشکیل رسوب : آنتی اسکالانت نمک های کم محلول را از محلول های فوق اشباع تفکیک می کند، این عمل از ابتدا مانع تشکیل رسوب نمک های محلول می شود.

آنتی اسکالانت ماده ای ضد رسوب برای دستگاه Ro

وجود نمک های محلول در آب ورودی به سیستم تصفیه آب موجب گرفتگی و تشکیل رسوب در روزنه های میکرونی دستگاه می شود. که اصطلاحا پدیده scaling رخ می دهد. این رسوبات که بطور معمول موادی مانند کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم، فلوراید کلسیم و ..... می باشند مشکل ساز بوده جهت رفع این معظل به آب ورودی به دستگاه RO محلول آنتی اسکالانت تزریق می شود. گرچه بهره گیری از این روش مشکل تشکیل رسوب را برطرف می کند اما اگر از آنتی اسکالانت مرغوب استفاده نشود خود مشکلات بسیاری را به وجود می آورد از جمله آن : کاهش ظرفیت تولید، افزایش میزان نمک های محلول در آب، فشار مضاعف بر پمپ های طبقاتی و کاهش طول عمر آنها، افزایش مصرف برق با توجه به بالا رفتن میزان آمپر، شستشوی متعدد دستگاه بر اثر گرفتگی. میزان عملکرد به عوامل مختلفی بستگی دارد، کیفیت آب ورودی به سیستم از مهم ترین آن می باشد.


نحوه مصرف آنتی اسکالانت

نحوه عملکرد آنتی اسکالانت

افزایش ضخامت رسوبات طی گذشت زمان باعث کاهش جریان آب می شود، آنتی اسکالانت به آلاینده های موجود در آب پیوسته و از چسبندگی آنها به سطح دستگاه جلوگیری می کند و آلاینده ها را از داخل ممبران عبور داده و به همراه پساب از سیستم خارج می کند.

برخی رسوبات پس از تشکیل با توجه به ماهیت رسوب به شدت سخت بوده و عمل شستشو را مشکل می کند، متاسفانه وجود این رسوبات به سرعت کارایی سیستم Ro تحت تاثیر منفی قرار داده. بنابراین می بایست پیش از شروع روند تصفیه راهکاری بکار گرفت که از ایجاد رسوب جلوگیری کند. رسوب فضای مفید دستگاه را کاهش داده و منجر کاهش جریان شده و افزایش پلاریزاسیون غلظت در سطح غشا می شود. هرچه غلظت محلول بیشتر شود به همان میزان املاح بیشتری از خود عبور داده، وقتی سطح موثر غشا کاهش پیدا می کند تلاطم به نسبت کاهش یافته و تمیز نمودن سطح غشا به سختی صورت می گیرد. چرا که امکان فرستادن محلول شیمیایی به سطوح مسدود شده توسط مواد جامد کاهش می یابد. آنتی اسکالانت به عنوان یک بازدارنده با جلوگیری از روند رشد کریستال نمک، سرعت فرآیند ته نشینی را کاهش داده، چرا که آنتی اسکالانت در سطح کریستال نمک تشکیل شده جذب شده و با جلوگیری از جذب بیشتر نمک، سرعت گسترش نمک را کاهش داده. اغلب بازدارنده ها با محاصره کردن ذرات معلق نمک، آهن یا مواد جامد آلی صورت گرفته و موجب دفع آنها توسط سایر آنیون های موجود در محلول می شود. این روند از اجتماع ذرات و تشکیل ذرات بزرگتر جلوگیری می کند. آنتی اسکالانت در کاهش فرآیند تشکیل رسوب نقش بسیار مهمی دارند، کافیست در سیستم RO از این محصول استفاده کرد تا روند تشکیل رسوب را از بین برده.


محصولات مرتبط