• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

felezb.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

آبکاری با فلزات

آبکاری با روی :

روی فلزی است به رنگ سفید متمایل به آبی، بالاتراز 100 درجه سانتیگراد شکننده، مابین 100 الی 200 درجه سانتیگراد نرم، قابل انحنا و انبساط است و می توان به صورت ورقه های نازک در آورد، بالای 200 درجه سانتی گراد دوباره شکننده می شود. خاصیت تکنیکی خیلی مهم روی حفاظت خیلی خوب پوشش های آن در مقابل خوردگی است. این خاصیت ترجیحا به واسطه تشکیل لایه یکنواخت و چسبنده اتمسفر ایجاد می شود و عموما شامل اکسید و هیدروکسید کربنات روی و گاهی نیز سولفات و کلرید روی می باشد.

الکترولیت های آبکاری روی :

الکترولیت های اسیدی : اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و اسید فلوبوریک.

الکترولیت های بازی : سیانیدی، زنکاتی و پیروفسفات.

قدیمی ترین نوع روی کاری گالوانیزاسیون است. در این روش روی کاری، قطعات آهنی بعد از عملیات پرداخت در داخل روی مذاب در درجه حرارتی مابین 420 الی 450 درجه سانتی گراد فرو برده می شود. برای اهداف تزئینی از روی کاری براق استفاده می شود. اساسا ترکیب حمام های براق شبیه حمام های مات است، فقط حمام های براق دارای درجه خلوص بالاتر و به علاوه مواد براق کننده آلی و غیر آلی می باشند. معمولا لایه های پوششی روی عملیات پسین شیمیایی توسط کروماته کردن و یا فسفاته کردن را پذیرا هستند. در نتیجه کروماته کردن لایه های روی خوردگی روی به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.


آبکاری با کادمیوم :

رنگ آن سفید بوده و به نقره شباهت دارد. بسیاری از خواص کادمیوم به روی شبیه اند. لایه کادمیوم به سهولت قابل لحیم کاری است. حفاظت ضد خوردگی کادمیوم شدیدا تحت تاثیر محیط خورنده می باشد. با توجه به اینکه فلز کادمیوم مسموم کننده است، بدین جهت از این لایه ها نباید برای قطعاتی که همیشه دم دست هستند و همچنین در صنایع غذایی استفاده نمود.

الکترولیت های آبکاری کادمیوم :

حمام های کادمیوم کاری بسیار متداول از انحلال اکسید کادمیوم و یا سیانید کادمیوم در سیانید سدیم تولید می شوند.به وجود آمدن شکنندگی توسط هیدروژن در کادمیوم کاری سیانیدی سبب شده است که الکترولیت های اسیدی برای کاربردهای ویژه ای تهیه شوند. تنها فرایندی که امروزه سودمند است ، بر پایه حمام های فلوئوبرات مبتنی است.

عملیات پسین پوشش های کادمیوم نیز به منظور بهتر نمودن منظر قطعه انجام می یابد. غوطه ور نمودن کوتاه مدت در اسید نیتریک 0.5 -0.3 درصد سبب براق شدن لایه ها از نوع نقره خواهد شد. در صورتی که بخواهیم لایه کادمیوم در مقابل خوردگی مقاوم تر شود، به طریق پسین با استفاده از محلول های اسید حاوی یون های کروم ممکن خواهد بود. بر طبق غلظت و ترکیب محلول های کروم دار، لایه های کرومات به رنگ های آبی آسمانی ، زرد براق یا سبز زیتونی ایجاد می شود که به طور قابل ملاحظه ای در مقابل خوردگی لایه را بهتر می نمایند.


آبکاری با قلع :

قلع فلزی است براق، دارای رنگ سفید نقره ای در درجه حرارت معمولی در مقابل آب و هوا مقاوم است و اسیدها و بازهای ضعیف به سختی روی آن اثر می گذارند. برعکس اسید و باز های قوی به آسانی روی آن اثر می گذارند. به راحتی لحیم پذیر است. قلع در مقابل مواد غذایی و اتمسفر معمولی تحت تاثیر قرار نمی گیرد. با توجه به اینکه سمی نیست، کاربرد زیادی در پوشش کاری قطعات صنعتی مواد غذایی و صنعت کنسروسازی دارد. با توجه به لحیم کاری بسیار عالی در صنعت برق نیز به کار برده می شود.

الکترولیت های آبکاری قلع :

• الکترولیت های اسیدی : اسید فنل سولفونیک – اسید هیدروفلوریک و اسید فلوئوروبونیک.

• الکترولیت های قلیایی : براساس استانات سدیم یا پتاسیم و هیدروکسیدهای مربوطه می باشد.

پوشش های قلع ایجاد شده روی قطعات به طریق الکترولیتی ظاهری کدر دارند با فرو بردن قطعات در حمام روغن داغ براق می شوند. حمام های روغن داغ، خلل و فرج موجود در پوشش را از بین برده، مقاومت در مقابل خوردگی قشر را افزایش می دهند. همچنین با استفاده از یک محلول خیلی داغ کرومات قلیایی حاوی یک ترکننده، می توان مقاومت در مقابل خوردگی قشر قلع اندود شده را بهتر نمود.


آبکاری با نقره :

نقره فلزی قیمتی، به رنگ سفید براق است. اسید کلریدریک، اسید سولفوریک و اسید استیک به طور جزئی در آن اثر می کند. برعکس اسید نیتریک، آن را به صورت نیترات نقره حل می کند. نقره توسط سولفور هیدروژن و ترکیبات دیگر گوگرد تولید سولفور نقره به رنگ سیاه می نماید. اکسیژن هوا به نقره آسیبی نمی رساند. همچنین در مقابل اغلب محلول های نمکی و غذایی نیز مقاومت دارد.

الکترولیت های آبکاری نقره :

حمام های نقره کاری شامل سیانید ساده نقره، کربنات پتاسیم، سیانید پتاسیم یا سیانید سدیم می باشد. هنگامی که از سیانید پتاسیم استفاده می شود پوشش به سختی می سوزد. ضمنا لایه ها براق و حمام ها دارای خاصیت هدایت جریان بیشتری هستند. سیانید قلیایی موجود در الکترولیت تحت تاثیر CO2 موجود در اتمسفر به طور جزئی تجزیه شده و تولید کربنات می کند. کربنات تولید شده خاصیت هدایت الکتریسیته و قدرت نفوذ الکترولیت را زیاد می کند. پوشش های نقره که در حمام های سیانیدی ساده ایجاد می شود کدر هستند و باید در هنگام پوشش کاری برش کاری نمود. عملیات اجتناب ناپذیر جلاکاری علاوه بر اینکه قیمت را بالا می برد، سبب از بین رفتن فلز نقره نیز می شوند. در حال حاضر حمام های نقره حاوی مواد افزودنی مختلف سبب ایجاد لایه های براق به کار برده می شوند. این حمام ها معایب الکترولیت های ساده را ندارند.


آبکاری با فلزات گروه پلاتین :

به طور کلی پلاتین، پالادیوم، رودیوم، روتنیوم، اسمیوم و اریدریوم را فلزات گروه پلاتین می نامند. فلزات گروه پلاتین در صنعت مدرن رفته رفته اهمیت پیدا می کنند و از آنجایی که گرانبها هستند سعی می شود به جای استفاده از فلزات گروه پلاتین در صنعت پوشش کاری، از فلزات دیگر استفاده شود. از فلزات گروه پلاتین در صنعت تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و مدرن، در صنعت الکتروتکنیک، در زرگری و در صنعت شیمیایی به عنوان کاتالیزور استفاده می کنند.

آبکاری اجسام غیر هادی :

پوشش کاری مواد غیر هادی مثلا شیشه، مواد معدنی، نیمه هادی ها، سرامیک، چرم، برگ درختان، چوب، پارچه و مواد پلاستیکی به روش گالوانیک ( الکترولیتی با استفاده از منبع جریان خارجی)، در صورتی که سطح آنها قبلا توسط یک روکش هادی جریان پوشیده شده باشد، ممکن خواهد شد. مشکلات فلز اندود نمودن غیرهادی ها ، در ترسیب الکترولیتی نیست، بلکه در چسبندگی روکش فلزی است. غیرهادی ها بعد از یک آماده سازی کامل، آماده فلز اندود کردن هستند که بر روی آنها بتوان یک پوشش فلز با چسبندگی خوب افزود. در نتیجه فلز اندود نمودن مواد پلاستیکی، خواص جالب پلاستیک ( برای مثال، وزن سبک، تغییر شکل آسان با کیفیت سطح استثنایی، ارزان قیمت بودن نسبت به فلز) با خواص روکش های فلزی حاصله از آبکاری با برق به دست می آید.


کلمات کلیدی :

سیانور مس - مسمومیت سیانور - علائم مسمومیت سیانور - آبکاری - آبکاری با مس - آبکاری مس - روش آبکاری فلزات - آبکاری مس اسیدی - آبکاری آهن - آبکاری نیکل - آبکاری فلزات- آبکاری طلا - آبکاری کروم - اکسید مس - فروش سیانور مس - قیمت سیانور مس - خرید سیانور مس.